poniedziałek, 23 maja 2011

odżywianie dzieci

Jak odżywiać własne dziecko, aby wspomóc prawidłowy rozwój jego mózgu?
Jeśli zauważyłaś, że Twoje dziecko jest mniej inteligentne od rówieśników to być może stosujesz złą dietę. Przeczytaj co powinno jeść dziecko i jaki to ma wpływ na jego rozwój intelektualny.
Mózg dziecka od najwcześniejszych lat jego życia ma nieocenione możliwości. Dziecko jest w stanie uczyć się i zapamiętywać w błyskawicznym tempie. Dlatego okres pierwszych sześciu lat życia jest niezwykle ważny dla jego rozwoju i ma decydujący wpływ na jego przyszłość, na to, co dziecko będzie potrafiło robić. W późniejszym wieku intensywność nauki nie jest już tak znaczna jak w początkowych okresach życia dziecka. Mowa tu o niemowlęctwie, dzieciństwie, wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dlatego też odżywianie ma znaczący wpływ na prawidłowość zajścia tego procesu w mózgu dziecka. Aby jego funkcjonowanie odbywało się w prawidłowy sposób, niezbędne jest dostarczenie odpowiednich składników odżywczych.

Zawarte między innymi w mięsie z kurczaka, jajach, rybach, jogurcie, proteiny są niezbędne dla utrzymania prawidłowego stanu pobudzenia, wysokiego poziomu sprawności umysłowej i koncentracji. Drugim składnikiem, znajdującym się w diecie dziecka, powinien być selen, w który bogate są orzechy, owoce morza, pieczywo pełnoziarniste, ziemniaki, jarzyny. Po wtóre, bor, obecny w brokułach, winogronach, brzoskwiniach, jabłkach, a więc świeżych warzywach i owocach, a co przede wszystkim bardzo ważne w orzechach; kwas foliowy, zawarty w zielonych liściach warzyw (sałata, szpinak, kapusta, brokuły, szparagi, kalafiory, brukselka) a także pomidorach, grochu, fasoli, soczewicy, soi, burakach, orzechach, słoneczniku, drożdżach piwnych, wątrobie, żółtku jajka, pszenicy, pomarańczach, bananach, awokado. Ostatnio również chlebie. Po piąte, także cynk, znajdujący się we zbożach, rybach, fasoli, a również witaminy z grupy B, będące w takich produktach jak drożdże, ryby, mięso, wątroba, płatki owsiane, jaja, orzechy, pieczywo pełnoziarniste. Najefektywniejsze jest takie postępowanie, w którym zapewnimy dziecku te wszystkie składniki w postaci naturalnej, bez konieczności podawana ich w tabletkach.

Również pewne oleje odgrywają istotne znaczenie dla rozwoju uzdolnień poznawczych dzieci. Mózg w swoim składzie ma około 60% tłuszczów, toteż właściwe ich dobranie, wpływa na prawidłowość możliwości umysłowych dziecka. Do tłuszczów spożywczych, niezbędnych dziecku, zalicza się przede wszystkim, kwas tłuszczowy – DHA, który jest jednym z naturalnych składników ludzkiego mleka oraz drugi kwas tłuszczowy – kwas arachidowy – AA, odgrywający ważną rolę w rozwoju wzroku, uzdolnień poznawczych oraz rozwoju centralnego układu nerwowego. Wracając do kwasu tłuszczowego – DHA – to jest on pomocny w utrzymaniu sprawności komórek nerwowych, a tym samym lepszej i skuteczniejszej komunikacji między nimi.

Istotne w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu jest dostarczanie odpowiedniej ilości wody, która w bardzo dobrym stopniu wpływa na jego pracę. Jest pomocna w procesie tworzenia neuroprzekaźników, które rozprowadzają informacje pomiędzy neuronami. Należy skłaniać dzieci, by piły duże ilości czystej wody, najlepiej mineralnej, bądź przegotowanej, poza przyjmowaniem innych płynów, takich jak soki, herbata, kakao, itp.

Co jest równie ważne, to wykształcenie u dzieci nawyku spożywania kilku posiłków dziennie i w mniejszych ilościach, zamiast trzech obfitych. To doprowadzi do tego, że poprawi się ich funkcjonalność i sprawność umysłowa oraz fizyczna. Poziom sprawności w takim wypadku będzie najwyższy, co poskutkuje wzrostem insuliny w organizmie, a tym samym niższym poziomem kortyzolu oraz polepszonym wchłanianiem glukozy. Dlatego też zasadne jest wprowadzenie zmian w odżywianiu, a jeżeli masz już takie przyzwyczajenie, to tylko z pożytkiem dla Ciebie i Twojego dziecka.


Brak apetytu u malucha  
Wyrazem miłości rodzicielskiej i dbałości o prawidłowy rozwój dziecka jest troska o to co i ile dziecko je. Stąd bierze się duży niepokój u rodziców kiedy dziecko traci apetyt i odmawia jedzenia. Bywa, ze rodzice zaczynają karać dziecko lub krzyczeć na niego, a także wymyślać systemy nagród, które d...
Wyrazem miłości rodzicielskiej i dbałości o prawidłowy rozwój dziecka jest troska o to co i ile dziecko je. Stąd bierze się duży niepokój u rodziców kiedy dziecko traci apetyt i odmawia jedzenia. Bywa, ze rodzice zaczynają karać dziecko lub krzyczeć na niego, a także wymyślać systemy nagród, które dziecko może zdobyć jeśli grzecznie zje cały posiłek. Tymczasem, barak apetytu u małego dziecka nie jest najczęściej związany z celowym odmawianiem przez dziecka posiłków a ze stanem chorobowym rozwijającym się w organizmie. Stąd ważne, aby jeśli brak apetytu u dziecka się przedłuża, zwrócić uwagę również na inne możliwe objawy, które pomogą lekarzowi zdiagnozować przyczynę zaburzenia łaknienia. Najczęstszą przyczyną wywołującą brak apetytu jest infekcja. Przeziębione dziecko nie chce jeść, a zmuszanie go do jedzenia podczas choroby nie jest korzystne dla jego organizmu, który walcząc z chorobą nie chce tracić dodatkowej energii na trawienie. Jeśli dziecko nie ma objawów typowych dl przeziębienia czy grypy, brak apetytu może też sugerować infekcje dróg moczowych, które są trudne do wykrycia u dziecka. Inną przyczyną są zaparcia nawykowe, czyli problemy z wypróżnianiem związane z nieprzyjemnymi doświadczeniami dziecka w tej materii. Aby uniknąć wypróżniania, dziecko usilnie stara się jeść mniej. Zanim więc poweźmiemy decyzję o konsultacji lekarskiej, warto też zaobserwować, jaki jest stosunek dziecka do wypróżniania. Poza podanymi powodami, zaburzenia łaknienia mogą pojawić się w związku z celiaką, anemią czy obecnością pasożytów w organizmie dziecka, stąd kwestia konsultacji lekarskiej w przypadku przedłużania się problemu jest niezbędna.


Otyłość u dzieci 
Istnieją trzy główne czynniki powodujące otyłość: genetyczne, środowiskowe oraz zbyt duża ilość pożywienia. Na geny nie mamy wpływu, jednak czynniki środowiskowe, jak również ilość i jakość spożywanego pokarmu możemy (i powinniśmy) modyfikować sami. 
Leczenie otyłości u dzieci jest niezwykle trudne, gdyż stosowanie w tak młodym wieku niskokalorycznych diet, a tym bardziej leków czy ziół odchudzających jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do poważnych zaburzeń rozwojowych. W przypadku walki z otyłością u dzieci konieczna jest wizyta u specjalisty i konsultacja z interdyscyplinarnym zespołem w skład którego wchodzi dietetyk, psycholog oraz lekarz.

Podane tu wskazówki proszę traktować jako bardzo ogólne wytyczne.

1. Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne powinno wynosić tyle ile u zdrowego dziecka w danym wieku (bez nadwagi). Proces zmniejszania kaloryczności diety (do fizjologicznej normy) powinien przebiegać stopniowo, tak by dziecko nie wyczuwało drastycznych zmian w jakości i ilości spożywanych posiłków. Pomimo, że kaloryczność posiłków będzie się stopniowo zmniejszała konieczne jest, aby dostarczały one wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin oraz minerałów.

2. Należy zwiększyć udział warzyw i niskokalorycznych owoców, pieczywo białe i półsłodkie zastąpić pieczywem razowym oraz grubymi kaszami - są to naturalne źródła błonnika, który szybko powoduje uczucie sytości (co znacznie obniża łaknienie).

3. Od najmłodszych lat trzeba systematycznie wypracowywać u dziecka prawidłowe postawy żywieniowe: spożywanie regularnie 4-5 wartościowych posiłków dziennie i nie podjadanie pomiędzy nimi (zwłaszcza słodyczy, słodkich, gazowanych napojów oraz dań typu fast food).

4. Bardzo istotną i często praktykowaną metodą wychowawczą jest stosowanie pokarmu jako nagrody! Należy się tego wystrzegać i nie przyzwyczajać dziecka do tego typu praktyk.

5. Innym ważnym elementem w procesie chudnięcia jest zwiększenie aktywności fizycznej dziecka – spacery, gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, należy starać się odwracać uwagę dziecka poprzez zachęcanie go do różnego rodzaju zajęć poza szkolnych (rysowanie, czytanie, taniec i in.) przez co więcej czasu i uwagi zacznie ono poświęcać swoim nowym zainteresowaniem aniżeli posiłkom.

Przy przestrzeganiu tych zaleceń redukcja masy ciała będzie następowała łagodnie, ale systematycznie. Jednak przypominam, iż tego typu pacjenci muszą być objęci szczególną opieką, dlatego przed zastosowaniem jakiejkolwiek większej modyfikacji diety konieczna jest konsultacja ze specjalistą. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz